Dr Maria Magdalena Dylewska

Wykłady monograficzne:
 
Biblia a kultura: Ikona a orędzie biblijne (2011/2012)
 
O Tobie mówi moje serce:
"Szukaj jego oblicza!"
 
Szukam, o Panie, Twego oblicza (Ps 27).
 
Zapatrzeni w Świętą Ikonę Chrystusa i zasłuchani w mądrość Słowa Pana, odkrywamy obraz samych siebie i wzrastamy w coraz doskonalszej kontemplacji Tego, Który jest odwieczną Miłością i Prawdą…

 

Doktor filozofii, malarka ikon.

Studia z zakresu filozofii ukończyła na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, zaś z zakresu malowania ikon – w ośrodku prawosławnym w Saint-Jean-en-Royans we Francji. Uznana jako ikonopisarka w Kościele prawosławnym.

Od 1986 r. prowadzi w Lublinie prywatną Pracownię Malowania Ikon im. św. Jana z Damaszku. Od 1998 współpracownik Międzyzakładowej Komisji Badań nad Antykiem Chrześcijańskim KUL.

Odbyła liczne podróże i staże doskonalące warsztat pracy: Rosja, Ukraina, Grecja, Bliski Wschód.

Najważniejsze wystawy indywidualne: Lublin, Warszawa, Gorzów Wlkp., Wiedeń (Austria), La Cote St.Andre, Rueil Malmaison, Gyf-sur-Yvette (Francja), Passau, Monachium, Bad Reichenhall (Niemcy).

Autorka ikon do ołtarzy w kościele Świętego Brata Alberta w Puławach, w kościele Trójcy Świętej w Lublinie, w kościele Chrystusa Zbawiciela w Gdańsku-Osowie, kościoła św. Wojciecha w Wisznicy k/Chełma, a także ikon dla klasztoru Sióstr Syjońskich (Ecce-Homo) i klasztoru benedyktyńskiego na Górze Syjon w Jerozolimie oraz kościoła św. Pawła w Londynie.

Tłumaczka starochrześcijańskich tekstów dotyczących ikon i sporów ikonoklastycznych, w szczególności Jana Damasceńskiego i Epifaniusza z Salaminy.